dimel@dimel.com.tr + (90) 216 443 3991

KONNEX (KNX) Nedir?

Avrupa’da 10 imalatçı firma 1990 yılında Brüksel’de bir araya gelerek EIB Association (EIBA)’ı kurarak bina otomasyon sisteminde iki binli yılların altyapı (INSTABUS) teknolojisini standardize etmişlerdir.
Daha sonra BCI (France) Batibus sistemleri, EIB Derneği (Belçika) EIB sistemi, European Home Systems Derneği (Hollanda) EHS sistemi bir araya gelerek KONNEX Derneğini kurdular.

“AKILLI” CİHAZLAR

KNX sistemi, iki telli bir BUS hattı ve bu hatta bağlanan sensor (algılayıcı,anahtar) ve actuator (sürücü) elemanlarından oluşmaktadır. KNX sistem elemanları işlevlerine göre programlanmakta ve bu parametreler doğrultusunda görev yapmaktadırlar. KNX elemanları, bağlı oldukları KNX hattı üzerinden birbirlerine telgraflar göndererek merkezi bir kontrol ünitesi olmaksızın bağımsız olarak işlevlerini yerine getirirler. Bu da sistem üzerinde çok yaygın bir otomasyon imkanı sağlamaktadır. Herhangi bir algılayıcı (on/off anahtarı, ışık seviye sensörü, ısı sensörü vb.) sistemin durumunu yayınlar. Bu bilgileri alan sürücüler de (açma kapama ünitesi, dimmer, selenoid vana, fan coil vb.) programları dahilinde aldıkları komutları/işlevleri yerine getirirler.

SİSTEMİN ÇALIŞMASI
sens actuator

KNX 250 den fazla imalatçı üyesi olan, 4500’ den fazla onaylanmış malzeme grubu bulunan, dünya üzerinde 10 milyondan fazla monte edilmiş, 50.000 den fazla lisans satmış kalıcı bir bina otomasyon sistemidir.
KNX Bina Otomasyon Sistemi, dünya üzerinde 35.000 den fazla elektrik projeci ve uygulamacı tarafından kullanılmıştır.

KNX Bina Otomasyon Sistemi; İş Merkezleri, Ofis, Konut ve her türlü binada en etkin çözüm kaynağıdır.
KNX ile, klasik sistemde pahalı ve imkansız olarak düşünülen bina sistemleri, en uygun şekilde çözüme kavuşmaktadır.